Gelişmiş
Arama
  1. Başlangıç
  2. Erken yaşta Çocuklarda Fıstık Alerjisi Azaltılabilir
Erken yaşta Çocuklarda Fıstık Alerjisi Azaltılabilir

Erken yaşta Çocuklarda Fıstık Alerjisi Azaltılabilir

  • 20/03/2022
  • 0 Beğenme
  • 41 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar
21 Ocak 2022 – The Lancet dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, küçük çocuklar erken yaşta tedavi edilirse yerfıstığı alerjisinin üstesinden gelebilirler .

Araştırmacılar, yeni yürümeye başlayan çocuklara yer fıstığına karşı toleranslarını artırmak için az miktarda fıstık protein tozu verdi. Yaklaşım, en küçük çocuklar ve hafif alerjisi olanlar için en iyi sonucu verdi.

Çalışmanın yazarlarından biri ve Arkansas Üniversitesi Tıbbi Hizmetler’de bir çocuk doktoru olan Stacie Jones, The Associated Press’e verdiği demeçte , çalışma bulguları, küçük çocukların kalıcı etkileri olabilecek bir tolerans oluşturmaları için bir “fırsat penceresi” olduğunu öne sürüyor. .

Aynı zamanda, etkilerin ne kadar sürebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Araştırma ekibi, çocukların yaklaşık dörtte üçünün, yaklaşık 2,5 yıllık tedaviden sonra alerjik reaksiyon göstermeden 16 yer fıstığı eşdeğerini tolere edebildiğini buldu. Tedavi durdurulduktan yaklaşık altı ay sonra, kabaca beşte biri hala aynı toleransa sahipti.

AP’nin bildirdiğine göre, fıstık alerjileri için başka bir fıstık protein tozu tedavisi zaten var, ancak yalnızca 4 yaş ve üstü için onaylandı. Sağladığı koruma, kazara az miktarda yer fıstığına maruz kalmak içindir, bu nedenle çocuklara hala fındık yemekten kaçınmaları ve alerjik reaksiyonlar için bir EpiPen veya ilaç taşımaları tavsiye edilir. Çocuklar fıstık tozu rejimini durdurduğunda koruma durur.

AP’nin bildirdiğine göre Jones, mevcut tedavi Aimmune Therapeutics’in Palforzia’sına ilişkin bir çalışmanın yürütülmesine yardımcı oldu ve şirkete danıştı. En son çalışmada, o ve meslektaşları, bağışıklık sistemlerinin daha erken yaşta uyum sağlayıp sağlayamayacağını anlamak için küçük çocuklar üzerinde benzer bir yaklaşımı test etti.

Çalışmaya ABD’deki beş lokasyonda 1-3 yaş arası 146 çocuk dahil edildi. Onlara günlük dozlarda yiyeceklerle karıştırılmış fıstık tozu veya sahte (fıstık dışı) bir toz – yulaf unu verildi. 30 haftalık bir süre boyunca daha büyük dozlar yediler ve ardından maksimum günlük doza devam ettiler.

Tedavi sona erdiğinde, fıstık tozunu alanların yaklaşık %71’i, 16 fıstık eşdeğerini reaksiyon olmadan tolere edebildi. Altı ay sonra, %21 hala bu miktarı tolere edebilir. Yulaf unu grubunda ise tedaviden sonra ve altı ay sonra %2’si 16 yerfıstığını tolere edebilmiştir.

Çocukların çoğu, çalışma sırasında, çoğunlukla hafif ila orta dereceli vakalar olmak üzere en az bir reaksiyon gösterdi. Fıstık grubundan bazıları EpiPen ile tedavi gerektirdi.

ABD’deki çocukların yaklaşık %2’sinde şiddetli reaksiyonlara neden olabilen fıstık alerjisi vardır. Bazı çocuklar alerjiyi aşar, ancak birçok insan ömür boyu fıstıktan kaçınmak zorundadır.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’nde alerji uzmanı olan Joyce Hsu, AP’ye verdiği demeçte, çalışma “alanda bir süredir düşündüğümüz bir şeyi gerçekten destekliyor” dedi.

Hsu çalışmaya dahil değildi. Ancak kliniği, 4 aylık ve daha büyük yaşlar için fıstık proteini ile yanlışlıkla yutulmaya karşı koruma amaçlı bir alerji tedavisi sunuyor. Hsu, AP’ye, küçük çocuklarda ve bebeklerde yer fıstığı alerjilerinin tedavisi hakkında güçlü veri eksikliği olduğunu söyledi.

“Çocukların bağışıklık sistemleri genellikle daha gençken daha esnektir” dedi.

Çalışmanın yanında yayınlanan bir yorumda , diğer alerji uzmanları, tedavinin makul bir seçenek olduğunu ve fıstık tozunun yaygın olarak bulunmasının yardımcı olduğunu söyledi. Ancak olası reaksiyonlar nedeniyle bir alerji uzmanının rehberliğinde yapılması gerektiğini kaydettiler.

San Diego’daki Scripps Clinic’te bir alerji uzmanı olan John Kelso, AP’ye verdiği demeçte, bulguların doktorlara küçük çocuklarla tedaviyi deneme ve ebeveynlere seçenek sunma konusunda daha fazla güven vermesi gerektiğini söyledi.

Yine de, tedavinin sağladığı toleransın bir sınırı olup olmadığı veya etkilerin zamanla nasıl değişebileceği konusunda veriler belirsizdir.

“Bunu bir tedavi olarak düşünmek konusunda hala biraz dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

  • Paylaş:

Yorumunuzu bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.