Gelişmiş
Arama
 1. Başlangıç
 2. Arı Sokması Serum Hastalığı Nedir?
Arı Sokması Serum Hastalığı Nedir?

Arı Sokması Serum Hastalığı Nedir?

 • 20/03/2022
 • 0 Beğenme
 • 49 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar
Serum hastalığı , alerjiye benzer bir reaksiyondur , ancak genellikle alerjik reaksiyon kadar hızlı oluşmaz. Serum hastalığına bazı ilaçlar, bazı yılan panzehiri, antiserum bazlı bazı aşılar veya bir arı veya başka bir böceğin sokması neden olabilir.

Serum Hastalığı Neden Oluşur?

Kanınız , biri plazma olan farklı parçalardan oluşur Plazma , kanınızın yapısının berrak, sıvı kısmıdır. Herhangi bir kan hücresi içermez. Bağışıklık sisteminiz için gerekli olan proteinleri ve antikorları içerir . Plazma ayrıca vücudunuzun bir mikrop veya toksine maruz kaldıktan sonra geliştirdiği protein bazlı bir bileşik olan antiserum içerir.

Serum hastalığında, vücudunuz antiserumdaki bir proteini tehlike olarak algılar ve buna karşı bir bağışıklık tepkisini tetikler.

Arı sokması serumu hastalığına ne sebep olur?

Arılar, eşekarısı ve eşek arıları birbiriyle ilişkilidir, ancak sokma yetenekleri ve saldırganlık seviyeleri farklıdır. Örneğin, bal arıları ve bombus arıları çok agresif değildir ve doğrudan rahatsız edilmedikçe genellikle sokmazlar. Sokma yaptıklarında iğnelerini sadece bir kez enjekte edebilirler. Ancak eşekarısı, eşek arısı ve sarı ceketliler daha agresif olabilir ve birden çok kez sokabilirler.

İnsanlar bu tür böceklerin sokmalarına karşı çok çeşitli tepkiler verebilirler.Ani tepki. Sokmadan dakikalar veya saatler sonra ani bir reaksiyon meydana gelir. Sokmanın olduğu yerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve hafif kaşıntı hissedeceksiniz. 

Gecikmiş reaksiyon. Bazen sokma meydana geldikten sonra 4 saat veya daha uzun bir süre boyunca bir reaksiyon yaşamayabilirsiniz. Bu noktada kurdeşen , ateş , eklem ağrısı, şişme ve baş ağrısı yaşamaya başlayabilirsiniz .

Alerjik reaksiyon. Alerjik reaksiyon , sokmadan sadece birkaç dakika ile birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Gerçek bir alerjik reaksiyon, kızarıklık ve şişlik, ateş ve mide bulantısı ile birlikte büyük bir lokal reaksiyonu içerebilir .

Anafilaksi. Anafilaksi , bir böcek sokmasına karşı olası reaksiyonların en şiddetlisidir. Genellikle sokmadan 5-30 dakika sonra ortaya çıkar. Anafilaktik reaksiyon, hava yolu şişmesine, kalp düzensizliklerine, bilinç kaybına, şoka veya ölümcül olabilen diğer semptomlara neden olabilir.

Arı sokması serum hastalığı. Bir böcek sokmasına daha az yaygın – ama yine de potansiyel olarak çok tehlikeli – bir tepki, arı sokması serum hastalığıdır. Bu durumda, bağışıklık sisteminiz arı sokmasıyla vücudunuza giren yabancı toksine tepki verir. Tipik olarak, arı sokması serum hastalığı, böcek sokmasından birkaç gün veya bir hafta sonra ortaya çıkar.Bazı kayıtlı arı sokması serum hastalığı vakaları, insanlar alternatif bir tedavi olarak kasıtlı olarak arı toksinlerini kullandıktan sonra gözlemlenmiştir. Bazı uygulayıcılar, romatoid artrit , multipl skleroz ve diğer kronik inflamatuar hastalıklar için bir tedavi olarak arı zehiri enjeksiyon tedavisi sunmaktadır . Bu uygulama geniş çapta incelenmemiştir ve yararlı olduğu kanıtlanmamıştır. Serum hastalığı reaksiyonuna neden olabilir.

Arı Sokması Serum Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Arı Sokması Serum Hastalığı sıklıkla şu semptomlara neden olur:

 • Döküntü. Bu genellikle küçük bir bölgede başlar, yavaş yavaş vücudunuza yayılır ve küçük lezyonlara dönüşebilir.
 • Ateş. Serum hastalığının neden olduğu ateş, 101 Fahrenheit derecenin üzerine çıkabilir.
 • Eklem ağrısı. Ağrı en çok eller, bilekler, dizler, ayak bilekleri ve omuzlarda görülür.
 • Şişme. Ödem – sıvı birikmesi – ellerinizde, ayaklarınızda ve yüzünüzde oluşur. 

Arı sokması serum hastalığını teşhis etmek için doktorunuz muhtemelen bu semptomları soracak ve geliştirdiğiniz kızarıklıkları görmek isteyecektir. Ayrıca ne zaman sokulduğunuzu, kaç kez sokulduğunuzu ve mümkünse ne tür bir böceğin sizi soktuğunu doktorunuza bildirmeye hazır olmalısınız.

Arı Sokması Serum Hastalığı Tedavisi

Çoğu zaman, arı sokması serum hastalığının semptomları 48 saat içinde kendiliğinden düzelir. Arı toksininden gelen kimyasal vücudunuzdan süzüldüğünde hastalık da uzaklaşmaya başlayacaktır.

Doktorunuz, şişliğinizi, ateşinizi ve genel rahatsızlığınızı yönetmek için ibuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan bir ağrı kesici ilaç ve ayrıca kızarıklığınızı azaltmak için  antihistaminikler reçete edebilir.Genellikle, arı sokması serum hastalığından tamamen kurtulma olasılığı çok iyidir. Bununla birlikte, reaksiyonu tetikleyen iğneye daha fazla maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

Araştırmalar, arı veya yaban arısı alerjisi olan kişilerin, zehir immünoterapisi (VIT) kullanarak ciddi bir alerjik reaksiyon veya serum hastalığı gibi ciddi bir reaksiyona girme şanslarını azaltabileceğini göstermiştir. Bu aşılama süreci, yanlışlıkla böcek sokmalarının etkilerine karşı bir miktar koruma sağlar ve doktorunuz tarafından önerilebilir.

Böcek sokmalarından kaçınmak

Arı sokması serum hastalığını önlemenin en iyi yolu arı, yaban arısı veya başka bir böcek tarafından sokulmaktan kaçınmaktır. Böcek sokmalarını önlemenin bazı yolları şunlardır:

 • Ter kokusunu önlemek için temiz giysiler giyin ve her gün banyo yapın.
 • Mümkünse çiçekli bitkilerden uzak durun.
 • Açık alanları böcekleri çekebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak tutun.
 • Etrafta sokan bir böcek uçuyorsa, sakin olun. Susturmayın veya tahriş etmeyin.
 • Arabanızda bir böcek varsa, arabayı yavaşça durdurun ve tüm camları açın.
 • Parfümlü veya yoğun kokulu sabunlardan, şampuanlardan, losyonlardan ve deodorantlardan kaçının.

Yorumunuzu bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.